Piękne zdjęcia ślubne? Czy to możliwe?
Zapraszam do lektury pt: „Co zrobić, aby zdjęcia ze ślubu były piękne i niepowtarzalne?”, czyli Poradnik fotografa dla Młodej Pary. W tym poradniku znajdziecie wskazówki, które wynikają z mojego doświadczenia oraz analiz zdjęć z poszczególnych reportaży ślubnych, które wykonywałem. To próba przedstawienia rzeczywistości, w jakiej pracuje fotograf podczas Waszego ślubu.
Niektóre z tych kwestii mogą wydawać się oczywiste, ale z doświadczenia wiem, że emocje i szybko upływający czas w tym ważnym dla Was dniu mogą negatywnie wpłynąć na naszą pamięć. Jeśli zależy Wam na pięknych kadrach z Waszego ślubu, na pewno będą to dla Was cenne wskazówki.
Zaczynamy … najpierw ogólnie;
- Przede wszystkim – optymizm, uśmiech i jeszcze raz optymizm.
- Bądźcie wypoczęci, wyśpijcie się przed ślubem. Czeka Was dużo zdarzeń w krótkim czasie.
- Ale spokojnie, powoli, bo Wasz ślub to nie zawody sportowe – wykonujcie wszystko z szlachecką powagą, powoli i dostojnie a i Wasze zdjęcia będą zacne.
- Trochę z historii Waszego życia – Pamiętacie Wasze randki? Te głębokie spojrzenia, okazywanie uczuć i radość z bycia razem, wspólne przytulenie, trzymanie się za dłonie. No i tak właśnie się zachowujcie – naturalnie, nie zwracając uwagi na fotografa, operatora kamery. No dobra, księdza na kazaniu możecie posłuchać :).
A teraz konkrety;
Przygotowania do ślubu
- Bardzo ważna kwestia – dokładne rozplanowanie dnia, godzin; rozpoczęcie fotografowania, przygotowania do ślubu, Błogosławieństwo Rodziców i wyjazdu, przejścia do Kościoła, pozwoli na większy spokój i luźniejszą atmosferę.
- Do uwiecznienia przygotowań Pary Młodej istotny jest wybór właściwego pomieszczenia, w miarę możliwości jasnego i przestronnego. A porządek w pokoju sprawi, że na fotografiach nie będzie elementów, które będą odrywać uwagi od głównych zdarzeń.
- Fotografowanie detali np. obrączki, podwiązka, welon, buty panny młodej i pana młodego itp. wymaga czasu, więc najlepiej omówić zakres fotografowania i ustalić odpowiednią ilość czasu dla fotografa.
Błogosławieństwo Pary Młodej przez Rodziców
- Jeżeli błogosławieństwo Pary Młodej będzie się odbywać w niewielkim pokoju, wówczas Para Młoda, Rodzice oraz fotograf to już siedem osób. Jeżeli w pokoju będzie jeszcze kilka osób, może się okazać, że fotograf będzie miał do dyspozycji niewiele miejsca na wykonanie różnorodnych kadrów. Pozostanie tylko możliwość wykonania kadrów ciasnych. Więc o ile to możliwe, postarajcie się ograniczyć ilość osób do Rodziców i Dziadków.
- Najkorzystniej, aby Para Młoda ustawiła się twarzami w stronę światła słonecznego.
Ślub w Kościele
- Po Błogosławieństwie nie spieszcie się do Kościoła, aby fotograf i kamerzysta mogli spokojnie dojechać na miejsce ślubu bez konieczności płacenia mandatu. Więcej czasu pozwoli na spokojne rozłożenie sprzętu oraz wykonania kilku ujęć np. pustego Kościoła.
- Jeśli we wnętrzu Kościoła jest mało światła i panuje półmrok – poprośmy księdza o włączenie wszystkich świateł.
- W sytuacji, gdy będziecie wchodzić do Kościoła za księdzem, poczekajcie chwilę aż kapłan oddali się od Was na około 4 kroki i dopiero powolnym krokiem ruszcie w kierunku ołtarza.
- Miejsca siedzące dla Pary Młodej oraz Świadków powinny być ustawione w niewielkim oddaleniu od ołtarza, jeśli warunki przestrzenne Kościoła na to pozwalają. W innym razie wykonanie zdjęć od przodu Pary Młodej może być utrudnione.
- Goście, po wejściu do Kościoła przed ceremonią, powinni zająć miejsca w przednich ławkach (pierwsze zarezerwowane dla Rodziców) – nie pozostawiajmy pierwszych rzędów wolnych, ponieważ z perspektywy fotografii ślubnej nie wygląda to korzystnie.
- Fotograf będzie uwieczniał Waszą historię ślubną – więc pomimo jego obecności, nie zwracajcie na niego uwagi, nie patrzcie się w jego stronę. Częściej zerkajcie na siebie. W Kościele można na siebie spoglądać a nawet uśmiechać do siebie. Niektórzy księża celowo opowiadają anegdoty z ambony, żeby rozluźnić kąciki ust nie tylko u Młodej Pary.
Przysięga małżeńska a potem już z górki 🙂
- Poproście Waszych Gości, aby ograniczyli wykonywanie zdjęć podczas przysięgi – zajęcie „strategicznego” miejsca prze wujka Janka może utrudnić wykonanie lepszych zdjęć, a w niektórych przypadkach wujek Janek może zostać na zawsze Mistrzem drugiego planu.
- Byłoby dobrze, gdyby Panna Młoda tuż przed złożeniem przysięgi i założeniem obrączki pozostawiła bukiet na krześle lub przekazała Druhnie.
W przeciwnym razie istnieje ryzyko niewykonania fotografii, na której będzie widoczne zakładanie obrączek. - Bardzo istotne – Przysięgę małżeńską składacie sobie, więc patrzcie się na siebie, nie na księdza. Stójcie twarzami do siebie a bokiem do ołtarza. Dzięki temu, nie tylko ksiądz, i Świadkowie będą widzieli Wasze gesty i emocje, ale również Goście a fotograf będzie mógł wykonać kilka interesujących fotografii w takim ustawieniu. W takim samym ustawieniu zakładamy obrączki. Zakładanie obrączek wykonujcie powoli, patrząc sobie w oczy. Obrączki trzymajcie dwoma palcami, tak aby nie zasłaniać ich całą dłonią.
- Wyjście z Kościoła – Tak tak, już po wszystkim, emocje opadły, więc nie ma pośpiechu. Powoli, spokojnie, z gracją. Wasz spokojny krok pozwoli gościom na opuszczenie kościoła i przygotowania atrakcji na zewnątrz a fotograf może uchwycić kilka ciekawych kadrów, na których będą uwiecznione; uśmiech, radość i szczęście Pary Młodej.
- Warto się dowiedzieć, czy zaplanowany jest kolejny ślub, aby podczas radości z obsypywania ryżem czy rzucania monet, nie zablokować wejścia kolejnej Młodej Parze.
- Jeśli wykonanie zdjęcia grupowego planowane jest tuż po ceremonii ślubu w okolicach Kościoła, najlepszym rozwiązaniem jest jego wykonanie bezpośrednio po wyjściu z Kościoła, przed życzeniami, ponieważ po życzeniach często Goście wychodzą z placu Kościoła w kierunku środków transportu.
Przyjęcie weselne
- Podczas przejazdu z Kościoła na salę weselną, pozwólcie aby wszyscy Goście, fotograf spokojnie dojechali. Nie spieszcie się z wejściem na salę. Szczególnie jest to ważne w przypadku fotografa i filmowca, którzy w planie mają zamiar wykonać kilka ujęć sali weselnej na zewnątrz oraz wewnątrz.
- W przypadku skomplikowanych relacji rodzinnych – wskażcie fotografowi osoby, na które powinien zwrócić szczególną uwagę, aby wydobył je w fotoreportażu na przedni plan.
- Powitanie „chlebem i solą” – zadbajcie, jeśli warunki (przestrzenne i atmosferyczne) pozwolą, aby odbyło się w przestronnym miejscu. Zdarzały się sytuacje, że Rodzice stawali dwa kroki za progiem sali a Para Młoda dwa kroki przed salą. Oczywiście w takiej sytuacji można fotografować, ale nie zawsze będą to ciekawe kadry interesujące. Fotograf to nie czarodziej, przestrzeni nie poszerzy.
- Wnoszenie Panny Młodej przez próg – nie zapomnijcie wpuścić przed Wami fotografa i operatora kamery.
- Pierwszy taniec – to czas, który należy tylko do Was! Drugi raz już się nie powtórzy w tym samym składzie osobowym 🙂 Nie zapominajcie więc o uśmiechu, spojrzeniach w oczy. Jeżeli będziecie wykonywać choreografię taneczną, proszę poinformować orkiestrę, aby poprosiła Gości na środek sali, jednak bez tworzenia kółek tanecznych.
- Podczas podziękowań dla Rodziców, oczepin i tortu, poprośmy zespół muzyczny, aby wyłączył kolorowe światła, ponieważ tworzą na twarzach nieestetyczne kolorowe plamki.
- Tort – Stańcie w miarę blisko tortu, aby światło płonących świec efektownie Was oświetliło.
- W kilku ostatnich sezonach atrakcją na przyjęciach weselnych są zdjęcia z zimnymi ogniami. Jeśli planujecie taką niespodziankę dla Waszych Gości, zapraszam do krótkiej lektury.
Do zobaczenia ! Bawcie się świetnie !
2 comments